Кора нейтронних зірок в 10 мільярдів разів міцніша сталі

Найдетальніше і точніше моделювання кори нейтронної зірки виконали Чарльз Горовіц з університету Індіани і Кай Кадау з Національної лабораторії в Лос-аламосі.

Вони врахували в своїй моделі, що сильне гравітаційне поле призводить до формування надчистих кристалів речовини. В свою чергу комп'ютерне моделювання показало, що міцність даних кристалів в 10 мільярдів разів перевищує міцність сталі.

З чого складається нейтронна зірка (вірніше, її глибини) — досконало невідомо. Передбачається, що не лише з нейтронів. Але точно ясно, що зовні такого об'єкту є тверда кора, складена з атомів з великим числом нейтронів.

Сила тяжіння на поверхні нейтронної зірки приблизно в 2 х 1011 раз сильніше, ніж на поверхні Землі. Тому учені до цих пір вважали, що поверхня нейтронної зірки — надзвичайно гладка. Максимальні відхилення тут, мовляв, не перевищують 5 міліметрів.

Проте існують процеси, здатні інколи порушити цей "круглий ідеал": перетікання матеріалу із зірки-компаньйона, локальне здуття кори у відкритих гарячих точках або "гори", що здіймаються в результаті зоретрусів, коли цілісність кори порушується. Питання в тому — як довго протримаються такі спотворенні форми? А це залежить якраз від міцності кори, якою потрібно утримувати на собі "гори" колосальної ваги.

Колишні оцінки міцності практично не залишали "горам" жодного шансу — кора їх просто не витримала б. Але нове дослідження змінює наші уявлення — на нейтронних зірках можуть існувати "гори" заввишки до 10 сантиметрів, що при цьому витягуються на кілометри в довжину, вважають учені.

А ці надмасивні "кряжі" або "пояси" означають, що при швидкому обертанні такі нейтронні зірки генерують гравітаційні хвилі в 100 разів сильніші, ніж ті, на які могли розраховувати астрофізики до цього дослідження. Отже, зростає шанс на виявлення таких хвиль наземними детекторами.

Кора нейтронних зірок в 10 мільярдів разів міцніша сталі: 3 комментария

  1. Звичайно ні, адже там просто неймовірна сила тяжіння, а 1 кубічний сантиметр речовини у мільйони разів важчий ніж 1 кубічний сантиметр наприклад заліза на поверхні Землі.

  2. Осталась фигня, отколупать кусок коры и использовать в промышленности ))

Комментарии запрещены.