Продовжується глибокий спад сонячної активності.

Вже два тижні космічна обсерваторія ТЕСІС на супутнику КОРОНАС-ФОТОН, ведучи цілодобове спостереження за Сонцем, не реєструє жодного помітного сплеску випромінювання в сонячній короні. Крім того, за цей час помітно збільшився майданчик корональних дір — великомасштабних областей корони з ще нижчою активністю, що спостерігаються як темні ділянки із зниженою температурою і щільністю, повідомляє прес-служба проекту "ТЕСІС".

Настільки глибокий спад сонячної активності не може не турбувати учених. Хоча зазвичай вважається, що Сонце здатне заподіяти серйозні неприємності для Землі лише під час максимуму, настільки тривалий спад активності може мати ще серйозніші наслідки: він здатний порушити кліматичний баланс нашої планети.

Причиною для таких побоювань є спостереження попереднього тривалого мінімуму активності (мінімуму Маундера). Цей період, який продовжувався з середини XVII до початку XVIII століття, збігся з піком малого льодовикового періоду: часом катастрофічного похолодання, що супроводжувалося замерзанням південних морів.

В даний час затримка на початку нового 24-го циклу сонячної активності складає вже близько року.

NASA приступило до морських випробувань моделі нового космічного корабля

Інженери NASA приступили до морського тестування моделі нового космічного корабля "Оріон" (Orion).

В даний час макет капсули проходить випробування у відкритому морі. Це робиться для тренування команди інженерів і рятувальників, які будуть працювати з майбутнім апаратом. Випробування проводяться в 32 кілометрах від побережжя Флориди. При цьому інженери прагнуть проводити тести в різних погодних умовах, щоб охопити всі можливі варіанти приводнювання. До цього макет пройшов серію випробувань в спеціальному басейні в контрольованих умовах.

Нагадаємо, що 30 березня відбулася офіційна демонстрація капсули нового корабля "Оріон". Вона була доступна для огляду протягом доби перед Національним музеєм авіації і космонавтики.

"Оріон" є космічним кораблем нового покоління, розрахованим на 4-6 астронавтів. Він розробляється в рамках програми "Сузір'я" (Constellation). Планується, що "Оріон" використовуватиметься не лише для доставки американських астронавтів на МКС, але і для відправки людей на Місяць. Перші польоти нового корабля заплановані на 2015 рік.

Кора нейтронних зірок в 10 мільярдів разів міцніша сталі

Найдетальніше і точніше моделювання кори нейтронної зірки виконали Чарльз Горовіц з університету Індіани і Кай Кадау з Національної лабораторії в Лос-аламосі.

Вони врахували в своїй моделі, що сильне гравітаційне поле призводить до формування надчистих кристалів речовини. В свою чергу комп'ютерне моделювання показало, що міцність даних кристалів в 10 мільярдів разів перевищує міцність сталі.

З чого складається нейтронна зірка (вірніше, її глибини) — досконало невідомо. Передбачається, що не лише з нейтронів. Але точно ясно, що зовні такого об'єкту є тверда кора, складена з атомів з великим числом нейтронів.

Сила тяжіння на поверхні нейтронної зірки приблизно в 2 х 1011 раз сильніше, ніж на поверхні Землі. Тому учені до цих пір вважали, що поверхня нейтронної зірки — надзвичайно гладка. Максимальні відхилення тут, мовляв, не перевищують 5 міліметрів.

Проте існують процеси, здатні інколи порушити цей "круглий ідеал": перетікання матеріалу із зірки-компаньйона, локальне здуття кори у відкритих гарячих точках або "гори", що здіймаються в результаті зоретрусів, коли цілісність кори порушується. Питання в тому — як довго протримаються такі спотворенні форми? А це залежить якраз від міцності кори, якою потрібно утримувати на собі "гори" колосальної ваги.

Колишні оцінки міцності практично не залишали "горам" жодного шансу — кора їх просто не витримала б. Але нове дослідження змінює наші уявлення — на нейтронних зірках можуть існувати "гори" заввишки до 10 сантиметрів, що при цьому витягуються на кілометри в довжину, вважають учені.

А ці надмасивні "кряжі" або "пояси" означають, що при швидкому обертанні такі нейтронні зірки генерують гравітаційні хвилі в 100 разів сильніші, ніж ті, на які могли розраховувати астрофізики до цього дослідження. Отже, зростає шанс на виявлення таких хвиль наземними детекторами.

Перший будинок на Місяці побудує робот

Група студентів Мелардаленського університету (Швеція) збирається відправити на Місяць робота, який розверне на поверхні супутника невелику функціональну модель котеджу.

Спільними зусиллями студентам доведеться виконати весь цикл робіт по конструюванню робота: оформити ідею, втілити її в металі і написати комплект програм. Від робота, якого назвали Roony, вимагається вивезти модель на поверхню Місяця з модуля, відшукати відповідний по розмірах вільний майданчик і встановити перший «позаземний» будинок. Завершити всі роботи і відправити своє дітище на Місяць студенти планують до кінця 2012 року. «У нашому університеті ми намагаємося навчити студентів мислити творчо, працювати в команді, користуватися всіма досягненнями науково-технічного прогресу і ставити серйозні завдання», — говорить професор Ларс Асплунд.