У Тихому океані затоплений останній аналоговий «Прогрес»

У Тихому океані затоплений «Прогрес М-67» — останній космічний корабель з аналоговою системою управління.
Уламки корабля, які не згоріли в атмосфері, впали далеко від судноплавних шляхів, приблизно в трьох тисячах кілометрів на схід від Веллінгтона, столиці Нової Зеландії.
21 вересня зонд відстикувався від МКС і вирушив в автономний політ, під час якого взяв участь в експерименті «Плазма-Прогрес». У рамках цього експерименту вивчались характеристики хмар плазми, що виникають навколо комічного апарату при роботі його двигунів на низькій навколоземній орбіті.
На МКС з «Прогресу» відмонтували дорогу апаратуру стикування «Курс». На борт корабля завантажили сміття і непотрібне обладнання.
Замість аналогових «Прогресів» старої серії будуть використовуватися кораблі з цифровою системою управління — більш надійні і місткі. Два таких корабля вже були відправлені на орбіту. Перший з них доставив вантаж на МКС у листопаді минулого року.

Американський школяр знайшов загадковий астрономічний об’єкт

Американський школяр Лукас Бол’ярд відкрив рідкісний астрономічний об’єкт — радіотранзіент. Про це повідомляється в прес-релізі Національної радіоастрономічної обсерваторії (США).
Бол’ярд брав участь у проекті, в рамках якого учні шкіл аналізують дані, зібрані радіотелескопом GBT. У березні 2009 року увагу школяра привернув об’єкт PSC-54309-1029-1340. Повторні спостереження спочатку не виявили ніякого сигналу у цьому регіоні неба. Потім у липні 2009 року об’єкт знову дав про себе знати. За даними спостережень, вчені зробили висновок, що перед ними радіотранзіент.
Дані об’єкти є вкрай рідкісними (перший було відкрито у 2006 році) і являють собою особливий клас нейтронних зірок — компактних об’єктів, що утворилися після загибелі звичайної зірки в кінці її життєвого шляху. Близькими родичами транзіентів є пульсари — нейтронні зірки, що обертаються, з сильним магнітним полем, які випускають потоки заряджених частинок. Вчені вважають, що радіотранзіенти — це ті ж пульсари, які, з незрозумілих поки причин, інколи «виключаються».
Це далеко не перше відкриття зроблене за останній час астрономами-аматорами. Зовсім недавно 14-річна школярка з Нью-Йорка Кароліна Мур виявила унікальну тьмяну наднову SN 2008ha. Своє відкриття вона зробила за допомогою невеликого аматорського телескопа. В даний час пояснити причини незвичайних властивостей наднової вчені не в змозі. Крім цього в 2007 році вчителька з Голландії Ханни Ван Аркель виявила «зелену пляму», яка виявилася світловим супутником квазара. Відкриття було зроблено в рамках проекту Galaxy Zoo.

Телескоп з вивчення еволюції Всесвіту склав перші карти неба

Телескоп з вивчення мікрохвильового фонового випромінювання Всесвіту «Планк» передав перші карти неба. Початковий етап роботи телескопа описаний в прес-релізі Європейського космічного агентства (ESA).
Орбітальна обсерваторія «Планк» розпочала збір даних 13 серпня 2009. Перші кілька днів фахівці, що займаються місію телескопа, тестували його прилади. Вони зробили висновок, що вся апаратура працює без збоїв. Через два тижні, 27 серпня, «Планк» завершив перший етап досліджень.
На підставі зібраних телескопом даних астрономи склали дев’ять карт невеликої ділянки неба (по одній для кожної з частот, на яких працює обсерваторія). Так як «Планк» «оглядає» всі райони неба навколо себе, карти представляють собою кільця, шириною близько 15 градусів.
Планується, що орбітальна обсерваторія пропрацює на орбіті 15 місяців. За цей час «Планк» повинен отримати дві повні карти неба. З їхньою допомогою вчені розраховують вивчити мікрохвильове фонове, або реліктове, випромінювання, що залишилося з часів Великого Вибуху.
Орбітальна обсерваторія «Планк» разом з найбільшим з існуючих інфрачервоним телескопом «Гершель» була запущена в космос 14 травня 2009. У липні «Планк» досяг розрахункової орбіти навколо точки  Лагранжа L2 і включив систему охолодження. Робоча температура орбітальної обсерваторії становить мінус 273,05 градуса за Цельсієм, що робить її найхолоднішим об’єктом у Всесвіті.

NASA вибрало кратер на Місяці для пошуку води

 

NASA повідомило про вибір кратера на південному полюсі Місяця для пошуку води супутником LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite).

У жовтні в цей кратер впаде розгінний блок Centaur. LCROSS буде падати з відставанням приблизно в 270 секунд слідом за ним і, за час падіння, буде детально вивчати піднятий першим вибухом викид.

Раніше планувалося участь у цьому експерименті індійського дослідницького супутника «Чандраян-1». Однак у серпні з ним був втрачений зв’язок.

LCROSS був запущений до Місяця 18 червня 2009.

Випробування нового російського космічного корабля призначено на 2015 рік

Перші випробування нового російського космічного корабля в безпілотному варіанті відбудуться в 2015 році. Тести корабля з пілотами на борту призначені на 2018 рік. Такі цифри навів заступник генерального конструктора РКК «Енергія» головний конструктор пілотованих комплексів Микола Брюханов у своїй статті в тижневику «Індустрія».

Новий пілотований космічний корабель носить тимчасову назву перспективної пілотованої транспортної системи (ППТС). Крім того, у пресі з’являлася інформація, що корабель буде названий «Русь». Розробку ППТС веде РКК «Енергія», яка виграла це право в ході конкурсу, оголошеного Роскосмосом в 2009.

Новий космічний корабель повинен прийти на зміну «Союзів». Очікується, що він буде частково багаторазовим, а максимальне число членів екіпажу ППТС складе шість чоловік. Корабель зможе здійснювати польоти на навколоземні орбіти, доставляти за межі Землі і повертати назад вантажі масою до 500 кілограмів. У разі безпілотного корабля маса вантажів може бути збільшена. Крім того, ППТС буде пристосований для польотів до Місяця (у цьому випадку число членів екіпажа складе чотири людини). Запуск кораблів планується здійснювати з космодрому Східний. Його будівництво планується почати в Амурській області в 2011-2012 роках.